Graffitti

House Decoration in the Czech Republic

 

Ornamentová babička Anežka Kašpárková
autor článku: Antonín VrbaLouka- Čipernou horňáckou stařenku Anežku Kašpárkovu, která zanedlouho oslaví osmdesátku, úctyhodný věk nezmáhá. Život bez práce, doma či na zahrádce, ale i v okolí, si neumí vůbec představit. V minulosti také hodně pracovala v zemědělství. Nyní už třicátým rokem dává například svými malůvkami do parády uprostřed dědiny kapličku (zvonici), pocházející z počátku osmnáctého století.

„Přede mnou malování prováděla nějaká Maňáková a byla to taky „Účanka“. A tak jsem to po ní tu štafetu převzala,“ říká v pozici polosedě-pololeže, při malůvce žena. Používá při tom modrou barvu-ultramarín. „Barva je velice drahá i kvalitní. Nátěr vydrží dva roky. Myslím, že by to ovšem vydrželo víc. Opadává to, ale barva tomu není vinna. Mohou za to ti slavní památkáři. Kdyby tu dovolili udělat pořádnou omítku…,“ stěžuje si zasmušile zručná Kašpárková. Ornamenty vytváří podle svého námětu, fantazie, a moc připomínají rozkvetlé kvítka. „Tvořím co mě napadne. Ale takové kvítka nerostou,“ tvrdí už  usmívající se stařenka, která o tom, že vytváří umělecké dílo, nechce ani slyšet. „Jaká pak já jsem umělkyně, akorát mě to baví a chci pomáhat,“ utrousí tiše.

Kolik jí dá práce na „obecní kapličce“ zabrat, odpovídá po delším dumání: „To je těžko a ani nad tím nepřemýšlím, neboť času mám dost. Hlavně nemám ráda zimu a ta právě dneska (8.května) je. Navíc pořádně fouká vítr a vylil ně i barvu,“ dodává a tvrdí, že už nic neřekne.

„Její práce si velice vážím a vůbec každého, kdo udělá cokoliv pro veřejnost. Obec k tomuto účelu zakoupila barvu a rovněž chceme  poděkovat finančním darem. Podobně aktivních žen se najde u nás víc, vyrábějí růže a věnce na výzdobu kapličky, křížů  a kostela bez nároku na odměnu,“ komentuje dobrovolnické aktivity v Louce starostka obce Anna Vašicová.